Bezrobocie – województwo opolskie

Bezrobocie w województwie opolskim

Stopa bezrobocia – tendencja spadkowa

Internetowa Encyklopedia PWN podaje następującą definicję bezrobocia: „zjawisko braku pracy zarobkowej dla osób zdolnych do pracy i gotowych do jej podjęcia na typowych warunkach płacowych występujących w gospodarce”. Według Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w Polsce w lipcu tego roku wynosiła 5,2%.

W każdym województwie wartość ta jest inna. Powiatowy Urząd Pracy w Kędzierzynie-Koźlu przeprowadza dokładne badania dotyczące spadku liczby osób niemogących znaleźć zatrudnienia. Analizy pokazują różnicę między 2018 a 2019. Obecnie bezrobocie wynosi 7,1%, a w zeszłym roku wartość ta była wyższa i wynosiła 8%. Ofert pracy przybywa, organizowane są staże dla bezrobotnych oraz programy aktywizacyjne. Wszystkie inicjatywy sprawiają, że liczba bezrobotnych cały czas maleje.

Gdzie najłatwiej znaleźć pracę?

Władze miasta starają się przyciągnąć jak największą liczbę inwestorów. W tym celu utworzono Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy. Działalność agencji opiera się głównie na wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw tworzących nowe miejsca pracy. Na korzystne położenie Kędzierzyna-Koźla wpływają przede wszystkim bliskość autostrady A4, węzły kolejowe oraz 3 międzynarodowe lotniska w niedalekiej odległości. Do najbardziej rozwijających się gałęzi gospodarki należą sektory: spożywczy, motoryzacyjny, chemiczny oraz budowlany. To właśnie w tych branżach można zauważyć znaczne braki kadrowe.

Poszukiwani pracownicy

Poszukiwanie pracy bywa stresujące. Dlatego bezrobotni mogą skorzystać z warsztatów i spotkań organizowanych przez urzędy pracy. Mają one na celu przygotowanie do rozmów rekrutacyjnych. Młodzi ludzie mają szansę wyboru profesji, poszukiwanej przez przedsiębiorców. Przede wszystkim warto zapoznać się z wynikami badań opublikowanymi na portalu Barometr zawodów. Statystyki pokazują, jakie branże są najbardziej poszukiwane na danym obszarze. W Kędzierzynie-Koźlu do deficytowych zawodów należą: betoniarze, kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, operatorzy obrabiarek skrawających, robotnicy budowlani, ślusarze, spawacze, agenci ubezpieczeniowi, lakiernicy, lekarze, fryzjerzy, graficy komputerowi, kelnerzy, barmani, kierownicy budowy, samodzielni księgowi, specjaliści ds. finansowych, projektanci i administratorzy baz danych, pracownicy służb mundurowych oraz opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych.

`

Skomentuj