Atrakcje w okolicy

atrakcje w okolicy

Nizina Śląska – pomysły na weekend

Nizina Śląska to jeden z piękniejszych terenów na mapie Polski. Do głównych miast obszaru należą Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle, Nysa oraz Legnica. Region ten jest bogaty w ciekawe miejsca, które warto zobaczyć podczas weekendowych wycieczek.

Na szczególną uwagę zasługuje XIII-wieczny Zamek Książ, znajdujący się w Wałbrzychu i będący trzecim co do wielkości zamkiem w kraju (po Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu). Oprócz wystaw prezentujących życie w rezydencji warto także odwiedzić palmiarnię, w której rośnie ponad 250 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych.

Idealny pomysł na wycieczkę to wizyta w najstarszej części Wrocławia, jaką jest Ostrów Tumski przez setki lat będący wyspą. Po zasypaniu jednej z odnóg Odry w 1824 roku, stał się częścią stałego lądu. Turyści mogą podziwiać na półwyspie wystawy w muzeach, piękne wnętrza zabytkowych budynków oraz roślinność w ogrodzie botanicznym.

Kolejna atrakcja to Kanał Gliwicki (dawnej Kanał Kłodnicki) łączący Odrę z Gliwicami. Obecnie organizowane są specjalne rejsy statkami pasażerskimi, podczas których można podziwiać piękną przyrodę oraz zabytki techniki żeglarskiej.

Okolice Kędzierzyna-Koźla – co warto zwiedzić?

Powiat kędzierzyńsko-kozielski ma do zaoferowania sporo ciekawych atrakcji. Jedną z nich jest muzeum ziemi kozielskiej. Wystawy i muzealia prezentują historię regionu. Ekspozycje podzielono na działy: historyczny, archeologiczny oraz etnograficzny.

Doskonałe miejsce na letni wypoczynek to Jezioro Dębowa. Turyści i mieszkańcy mają szansę odpocząć nad wodą, powędkować oraz spróbować swoich sił w różnych dziedzinach sportu. Wokół akwenu wytyczono trasę rowerową. Kąpielisko ma ponad 65 hektarów. Jego atutem jest czysta woda. W sezonie letnim nad odpoczywającymi czuwa zespół wyszkolonych ratowników.

Warto również wybrać się na wycieczkę do Twierdzy Kłodzko, która znajduje się około 130 km od Kędzierzyna-Koźla. Jest to dobrze zachowana fortyfikacja z przełomu XVII i XVIII wieku. W skład kompleksu wchodzą: twierdza główna, fort posiłkowy Owcza Góra, obwarowania miejskie (zachowały się tylko ich fragmenty) oraz umocnienia polowe. Budowle udostępniono turystom w 1960 roku. Obecnie można zwiedzać również trasę podziemną wynoszącą około 1 km. Stałe imprezy przyciągające zwiedzających to: Jarmark Forteczny, Noc w Muzeum, Kino pod Gwiazdami oraz Dni Twierdzy Kłodzkiej, którego głównym punktem stanowi rekonstrukcja bitwy z okresu wojen napoleońskich).

`

Skomentuj